Velký přehled steaků

Zrovna jste dostali chuť na pořádný steak, ale nejste si jisti, který je pro vás ten pravý, anebo si jen chcete ujasnit, jaké všechny druhy steaků existují? Tak si přečtěte náš velký přehled hovězích steaků, ať v nich máte jednou pro vždy jasno. Názvy steaků jsou řazeny abecedně dle anglického názvu.


BALL TIP STEAK

Kde se nachází: Zadní kýta

Český název: Malý ořech, ořech

Popis: Ball tip steak, který se někdy nazývá jen jako tip steak, je přední část hovězí zadní kýty (předkýtí). V Česku je tato část známá spíše jako „ořech“. Skládá se ze tří částí svaloviny, ty se od sebe oddělují.

Příprava: Odleželý a perfektně vyzrálý ball tip steak se hodí na gril a marinování.

 

EYE ROUND STEAK

Kde se nachází: Zadní kýta

Český název: Váleček, falešná svíčková

Popis: Eye round steak je velmi libový kousek masa, který najdeme na zadní kýtě, kde přiléhá ke spodnímu šálu (bottom round steaku). Jedná se o čistý, pravidelný a hladký sval.

Příprava: Falešná svíčková najde v kuchyni mnoho uplatnění. Hodí se na pečení, opravdu lahodná bude prošpikovaná slaninou k různým omáčkám. Připravíte z ní však i lahodný tatarák nebo roastbeef.

 

FLANK STEAK

Kde se nachází: Pupek

Český název: Pupek zrcátko

Popis: Flank steak (francouzsky bavette) neboli hovězí pupek je nižší maso, které je dostatečně prorostlé tukem. Nejlepší flank steak poznáte podle výrazně červené barvy.

Příprava: Flank steak je ideální na gril (doporučujeme po přípravě nakrájet na tenké plátky).

 

HANGER STEAK

Kde se nachází: Bránice

Český název: Veverka, řeznická panenka

Popis: Hanger steak je vynikající kus hovězího masa, který pochází ze svalového úponu bránice. Tento dlouhý a plochý kus masa má výraznou chuť, za tu vděčí svému umístění před špičkou svíčkové a přímo nad játry.

Příprava: Hanger steak je parádní na gril. Nejlépe chutná je-li dobře uzrálý.

 

RIB EYE

Kde se nachází: Vysoký roštěnec

Český název: není

Popis: Rib eye (entercote) je maso lehce prorostlé tukem, chutné, šťavnaté a najdeme ho u hřbetu mezi krkem a nízkým roštěncem a před osmým žebrem. Jedná se o druhou nejměkčí část hovězího. Ze střední části roštěnce se pak vykrajují rib eye steaky.

Příprava: Rib eye se hodí na přípravu křehkých steaků.


RUMP STEAK

Kde se nachází: Zadní kýta

Český název: Květová špička

Popis: Rump steak jsou plátky masa z vykostěné hovězí zadní kýty (horní část). Maso je libové, není však tolik jemné, křehké a šťavnaté jako u jiných částí hovězího. Typickou částí rump steaku je tukový okraj.

Příprava: Pokud je maso dostatečné vyzrálé, není tuhé a hodí se pak na přípravu na všechny způsoby – od steaků přes vaření až po dušení a pečení.


STRIPLOIN STEAK

Kde se nachází: Nízký roštěnec

Český název: není

Popis: Striploin steak je maso, které pochází z hřbetní části zvané nízký (zadní) roštěnec. Ten se následně dělí ještě na přední část (TOPLOIN) a na zadní část (SIRLOIN). Nízký roštěnec je oproti vysokému roštěnci libovější. Někdy se mu říká také „New York Strip“.

Příprava: Striploin steak lze připravovat na grilu, hodí se také na roastbeef. Lze ho krájet na větší plátky.


T-BONE STEAK

Kde se nachází: Nízký roštěnec, svíčková s nízkou roštěnou na kosti

Český název: není

Popis: T-bone steak je americké označení, vychází z tvaru kosti, která vypadá jako písmeno „T“. Někdy se tento steak označuje také jako „Florentina steak“ či „Porterhouse steak“ na rozdíl od něj je však menší a krájí se na tenčí plátky. Tento steak se skládá ze dvou druhů masa – ze svíčkové a z nízkého roštěnce, tyto dva druhy masa dělí právě ona zmíněná kost. Za zmínku stojí také to, že se steak skládá ze dvou nejkvalitnějších svalových partií, které jsou nejméně namáhané.

Příprava: T-bone steak je ideální především ke grilování či rožnění, zkrátka pro rychlou přípravu. Nejdelikátnější částí je ta u kosti.


TENDERLOIN

Kde se nachází: Pod páteří (roštěncem)

Český název: Svíčková, pravá svíčková

Popis: Nejpopulárnější, nejlahodnější a také nejdražší část hovězího je právě tenderloin neboli svíčková. Někdy se tento kus masa označuje také jako „fillet“. Jedná se o pruh svaloviny pod páteří (roštěncem), která není vystavena příliš velké námaze. Maso je tedy libové, jemné a křehké. Chcete opravdovou delikatesu? Zkuste „fillet mignon“, což je malý steak z konce svíčkové.

Příprava: Svíčková je parádní na gril i pánev, dále na pečení nebo třeba na tatarák.


TOP ROUND STEAK

Kde se nachází: Zadní kýta

Český název: Vrchní šál

Popis: Top round steak najdeme na vnitřní části zadní kýty (mezi ořechem a spodním šálem), která má jemnější svalové vlákno oproti spodnímu šálu.

Příprava: Díky své křehkosti a měkkosti je ideální na gril a samozřejmě také na pečení, dušení či přípravu ragú.


CHUCK STEAK

Kde se nachází: Krk

Český název: není

Popis: I z krku se dá připravit dobrý steak. Maso je krásně mramorované, plné chuti a velmi šťavnaté.

Příprava: Nejlepší na gril a marinování.

Košík